Vaginální kvasinková infekce patří mezi témata, za která se žena stydí. Pro mnohé je zdrojem velkých rozpaků. Ve skutečnosti je však vaginální infekce jednou z nejčastěji se vyskytujících gynekologických onemocnění. I když jsou příznaky velmi nepříjemné, léčba je obvykle přímá a průběh onemocnění není nikterak nebezpečný.
Kvasinky samy o sobě nejsou indikátorem nemoci
Kvasinkové houby se přirozeně vyskytují na lidské kůži a sliznicích, aniž by způsobovaly jakékoliv příznaky. Kvasinky se mohou šířit pouze tehdy, když nastanou jiné okolnosti, které oslabují imunitní systém, např. nemoc nebo užívání léků.
To pak vede k nepříjemným symptomům, jako je svědění a drobivý bílý výtok a stavu označovanému jako vaginální mykóza. Výbornými léčivými prostředky jsou k tomu určené produkty od GYNELLA®, jejichž obsah stříbra zabíjí kvasinky, ale současně brání i jejich návratu.
Obecně platí, že i zdravé jedince osidlují kvasinkové houby. Nacházejí se např. v ústech a krku, v gastrointestinálním traktu a v pochvě.
Nejčastější příčinou vaginální mykózy je Candida albicans
Jiné kmeny, jako je Candida glabrata a Candida krusei, jsou mnohem méně časté. Různé vaginální mikroorganismy žijí v rovnováze a udržují stabilní přirozenou vaginální flóru. Nejdůležitějšími bakteriemi jsou zde bakterie mléčného kvašení – známé též jako laktobacily nebo bakterie Döderlein. Ve spojení s imunitním systémem ženy chrání před choroboplodnými zárodky a brání jejich šíření.
Houbám se daří ve vlhkém, teplém a kyselém prostředí pochvy
Candida albicans a ostatní patogeny se živí glukózou, která se přirozeně vyskytuje u dospělé ženy ovlivněné estrogenem. Ve zdravém vaginálním prostředí existuje rovnováha mezi ochrannými laktobacily a jinými mikroorganismy. U mnoha žen jsou tak kvasinkové kolonie ve vagině bez jakýchkoli příznaků nemoci.