Jak vybrat stavební pozemek? 1

Rozhodli jste si splnit sen nebo přesunout rodinu do vlastního bydlení? Pořídit si pozemek je jedna z možností. Budete mít koneckonců šanci postavit si dům takový, jaký chcete. Nebudete se muset strachovat, jak je dům starý, zda bude mít dobré a pevné základy či proč se musíte spokojit s malou kuchyní a koupelnou. Při výběru stavebního pozemku neudělejte základní chyby. Jinak můžete opravdu hodně litovat.

List vlastnictví

Zjistěte tak, jak na tom, po právní stránce pozemek je. Kdo je zapsán v listu vlastnictví, zda má k prodeji potřebné oprávnění, zda na pozemku nejsou nějaká omezení – věcná břemena, zástavní práva a podobně.

Stavební parcela

Je pozemek opravdu stavební? Zjistíte to díky prostudování platného územního plánu. Tam je přesně napsáno, jaké pozemky jsou stavební a jaké nikoliv. Zjistíte také, co je možno zde stavět a co ne. Někdy se musí hledět na sklon střechy, maximální výšku hřebene a podobně.

Inženýrské sítě

Jde především o kanalizaci, vodovod, plyn, elektřinu a komunikace. Nejlepší možností inženýrských sítí je, zkolaudované a vyvedené do pilířku. Od toho se můžete dále odpíchnout. Pokud nejsou zkolaudované, pak si zjistěte, proč tomu tak je. Nedejte na majitele nebo realitní kancelář, vše kontrolujte osobně, na příslušných úřadech.