Co byste měli vědět o Candida albicans?

Vaginální kvasinková infekce patří mezi témata, za která se žena stydí. Pro mnohé je zdrojem velkých rozpaků. Ve skutečnosti je však vaginální infekce jednou z nejčastěji se vyskytujících gynekologických onemocnění. I když jsou příznaky velmi nepříjemné, léčba je obvykle přímá a průběh onemocnění není nikterak nebezpečný.

Kvasinky samy o sobě nejsou indikátorem nemoci

Kvasinkové houby se přirozeně vyskytují na lidské kůži a sliznicích, aniž by způsobovaly jakékoliv příznaky. Kvasinky se mohou šířit pouze tehdy, když nastanou jiné okolnosti, které oslabují imunitní systém, např. nemoc nebo užívání léků.

To pak vede k nepříjemným symptomům, jako je svědění a drobivý bílý výtok a stavu označovanému jako vaginální mykóza. Výbornými léčivými prostředky jsou k tomu určené produkty od GYNELLA®, jejichž obsah stříbra zabíjí kvasinky, ale současně brání i jejich návratu.

Obecně platí, že i zdravé jedince osidlují kvasinkové houby. Nacházejí se např. v ústech a krku, v gastrointestinálním traktu a v pochvě.

Nejčastější příčinou vaginální mykózy je Candida albicans

Jiné kmeny, jako je Candida glabrata a Candida krusei, jsou mnohem méně časté. Různé vaginální mikroorganismy žijí v rovnováze a udržují stabilní přirozenou vaginální flóru. Nejdůležitějšími bakteriemi jsou zde bakterie mléčného kvašení – známé též jako laktobacily nebo bakterie Döderlein. Ve spojení s imunitním systémem ženy chrání před choroboplodnými zárodky a brání jejich šíření.

Houbám se daří ve vlhkém, teplém a kyselém prostředí pochvy

Candida albicans a ostatní patogeny se živí glukózou, která se přirozeně vyskytuje u dospělé ženy ovlivněné estrogenem. Ve zdravém vaginálním prostředí existuje rovnováha mezi ochrannými laktobacily a jinými mikroorganismy. U mnoha žen jsou tak kvasinkové kolonie ve vagině bez jakýchkoli příznaků nemoci.