Šetřit se dá s grácií – jak přiškrtit domácí rozpočet? 1

Složenky, zálohy na plyn, elektřinu a nájemné, to jsou věci, které asi jen tak nesnížíte. Ty se musí platit měsíc co měsíc, aby vám zajistila vše, co k životu potřebujete. Ušetřit se tedy musí na něčem jiném. Možná vás překvapí, kde všude zbytečně mrháte penězi nebo platíte a utrácíte víc, než je bezpodmínečně nutné. Zkuste přiškrtit domácí rozpočet na místech, kde to nebude bolet!

Zaznamenávejte si každý pohyb

První měsíc si pište vše, co utratíte. Pořiďte si klidně sešitek, do něj napište na jednu stranu příjmy a na druhou všechny výdaje. A to do poslední koruny. Lístek na tramvaj, oběd, zmrzlina, nákup v obchodě (vyjmenujte seznam potravin), káva s kamarádkou, zákusky, nové tričko, kalhoty. Zjistíte, kolik jste ve skutečnosti měsíčně utratili. A někdy vás jednotlivé položky pěkně překvapí.

Čeho se můžu vzdát?

Ze seznamu vyberte a podtrhněte věci, kterých se můžete vzdát. Nemusíte si kupovat každý měsíc nové tričko nebo kalhoty, můžete si odpustit obědy z práce, raději si z domu přinést uvařené jídlo, nemusíte chodit denně s kamarádkami na kávu či si kupovat nový lak na nehty.

Pokud se některých věcí nechcete vzdát, jděte na to chytře. Kávu v kavárně s kamarádkami nahraďte kávou u vás doma. Máte chuť na zákusek? Připravte si jej doma, bude ho víc, vydrží déle a třeba s ním vyřešíte snídani. Udělejte revizi šatníku, možná najdete zapadlé kousky, které můžete znovu nosit!